بوستان مینیاتوری در مشهد کجاست؟

بوستان مینیاتوری مشهد که اولین بوستان مینیاتوری ساخته شده در شرق کشور می باشد.یکی از این مکان های دیدنی است که با هدف آشناسازی مردم با تاریخ ایران و نیز جذب گردشگران با مساحت 8 هکتار در خیابان الهیه ی مشهد احداث شد.بوستان مینیاتوری مشهد، اولین بوستان مینیاتوری شرق کشور به مساحت ۸ هکتار با هزینه‌ای بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان اعتبار در مشهد احداث شد.

پارک مینیاتوری، ایرانی کوچک است و آثار باستانی از گوشه و کنار کشورمان در مقیاس کوچک در این پارک به نمایش درمی‌آید. در این بوستان ۵۸ نماد فرهنگی، مذهبی و نقاط دیدنی شهرهای مختلف ایران به صورت مینیاتور شده در معرض دید عموم شهروندان قرار می‌گیرد که در هنگام افتتاح ۹ المان آن به بهره‌برداری رسید.

بوستان مینیاتوری

چه المان هایی دارد:

این بوستان مینیاتوری دارای ۵۸ نماد فرهنگی، مذهبی و نقاط دیدنی شهرهای مختلف ایران می باشد که به صورت کاملا هنرمندانه ساخته شده و در معرض عموم قرار گرفته است.

تا کنون المان هایی نظیر تخت جمشید، آرامگاه فردوسی، پل خواجو، راه‌آهن مشهد، روستای کندوان، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد، آرامگاه عطار نیشابوری،باغ شاهزاده ماهان کرمان و سد کارون در این بوستان ساخته شده است.

 

نکته ی قابل توجه چنین بوستان هایی این است که تمامی اماکن تاریخی مهم کشور در یک مجموعه جمع آوری شده و شاید برای کسانی که نمی توانند به راحتی به تمام نقاط ایران سفر کنند این مکان با المان های زیبای خود تداعی کننده ی بخشی از خاک ایران باشد و حسی تقریبا مشابه را در انسان ایجاد کند.همچنین گردهم آوری چنین مجموعه ی ارزشمندی باعث افزایش اطلاعات و آگاهی از آثار تاریخی کشور می شود و فرصت خوبی است برای خانواده ها تا کودکان خود را به این بوستان آورده و آنها را با تاریخ و هویت کشور خود آشنا سازند.

 

علاوه بر وجود این المان های زیبا امکانات دیگر فراهم شده تا عزیزان بازدید کننده بتوانند لحظات به یاد ماندنی را دراین بوستان سپری کنند.تراس هایی برای تماشای المان ها،زمین بازی کودکان با مساحت ۴۰۸ مترمربع، دریاچه و رودخانه ی مصنوعی، فضای سبز برای پیاده روی و پارکینگ اختصاصی از جمله ی این امکانات می باشد.

 

جالب است بدانید که قرارگیری ریل راه آهن در مسیر این بوستان موجب شده تا مسافرانی که در قطار هستند بتوانند به راحتی این آثار مینیاتوری را نظاره کنند.یکی از نکات جذاب دیگر این بوستان طراحی و ساخت پیست مسابقه برای ماشین‌های کنترلی به شکل نقشه ایران  می باشد.

آدرس:

ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار الهیه، بولوار سجادیه، نبش سجادیه ۲۶