شهر تاریخی پولوناروا

شهر تاریخی پولوناروا کلمبو از جذاب ترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری کلمبو محسوب می گردد، چرا که قدمتی بسیار زیاد دارد و زمانی پایتخت شهر کلمبو نیز بوده است. در شهر تاریخی پولوناروا کلمبو آثار تاریخی بسیار ارزشمندی از گذشته بجای مادنده است که هر بازدیدکننده ای را به شوق می آورد.

شهر باستانی پولونارووا قدمتی طولانی دارد و از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین نقاط گردشگری سریلانکا به‌شمار می‌رود. این شهر تا حدود ۸۰۰ سال پیش، مرکز تجاری و مذهبی سریلانکا محسوب می‌شد و به مدت سه قرن پایتخت امپراتوری‌های این کشور بوده است. امروزه در این محوطه باستانی می‌توان تعداد زیادی از معابد تاریخی و بناهای مذهبی به‌جامانده از گذشته‌های دور را دید. با ارزش تاریخی بسیار، شهر باستانی پولونارووا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شهر تاریخی پولوناروا از قرن ۱۱‬تا ۱۳‬میلادی پایتخت کشور سریلانکا بوده است. چهار مجسمه بودا که از صخره تراشیده شده ‌اند، از جمله مجسمه ‪ ۱۴‬متری “بودای خوابیده” با چشمانی نیمه باز و بالشتی بر زیر سر و نیز مجسمه هفت “بودای ایستاده” در این شهر قرار دارند. بر اساس یک تشریفات آیینی، گردشگران برای مشاهده نزدیک این چهار مجسمه باید با پای برهنه در محوطه حاضر شوند و نیز نباید به مجسمه‌ ها پشت کنند. دانشگاه علوم دینی “آلاهانا” نیز با قدمتی‪ ۸۰۰‬ ساله در این شهر قرار دارد. این دانشگاه که همچنان روحانیون بودایی در آن تحصیل می‌کنند از طرف یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.