پارک طبیعی هفت حوض مشهد، پدیده باران اسیدی

معرفی پارک طبیعی هفت حوض مشهد

زمانی که به مشهد سفر می کنید می توانید با یک تیر دو نشان بزنید، زیرا این استان دارای جاذبه های زیارتی و سیاحتی در کنار هم می باشد. بنابراین گردشگران می توانند علاوه انجام فرایض زیارتی خود به گشت و گذار در جاذبه های توریستی این شهر هم بپردازند.

منطقه پارک هفت حوض یکی از همین جاذبه های توریستی مشهد است، که گردشگران زیادی را سالانه به سمت خود جذب می کند. در این منطقه آرامشی فوق العاده ای را می توانید در کنار حوضچه های مملو از آب در هفت حوض بدست بیاورید.

پارک طبیعی هفت حوض در مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد در فاصله هفت کیلومتری جنوب شرقی مشهد میان کوه های خلج در این شهر واقع شده است. وسعت منطقه هفت حوض مشهد حدود ۵۷۰ هکتار می باشد. فضایی کاملا بکر که دارای آرامش غیر قابل وصفی می باشد.

این منطقه در فصل بهار با شکوفه زدن گل های زیبای شقایق جذابیت منطقه هفت دو چندان می شود. صدای پیش زمینه ای که به طور خودکار در این پارک طبیعی به گوش می خورد صدای جاری بودن آب در حوضچه ها است.  این منطقه هنوز جزء مناطقی قرار دارد که چندان بین عموم مردم شناخته شده نمی باشد از این رو بکر بودن خود را همچنان حفظ کرده است. با این وجود برخی از گردشگرانی که به مشهد می روند به قصد زیارت به سمت منطقه هفت حوض هم می روند تا گوشه ای از طبیعت زیبایی که در این شهر وجود دارد را مشاهده نمایند.

هفت حوض در مشهد

علت پدید آمدن هفت حوض

شاید حدود هزاران سال است که آب در حوضچه های این منطقه جریان دارد، همین موضوع می تواند هر گردشگری را برای بازدید از این منطقه هیجان زده بنماید. به دلیل جریان داشتن آب در طول سالیان طولانی و ریزش آن از حوضچه ای به حوضچه دیگر و همچنین جنس سنگ های آن، به مرور زمان حوضچه های طبیعی بسیار زیبایی در دل سنگ ها به وجود آمده است.

آب از حوضچه ای به حوضچه دیگر می ریزد، بعضی از هفت حوضچه ای که در این منطقه در امتداد هم در مسیری ۱۶۹۰ متری قرار دارند به اندازه ی یک استخر کوچک هستند.  به این پدیده ی طبیعی حوض ها یا (دولین های) متعدد می گویند، که بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران باران های اسیدی در بستر یکی از شاخه های رودخانه طرق به سمت بنالود به وجود آمده است. زمین های این منطقه به این دلیل که از جنس آهک و نرم بوده دچار فرسایش شدید شده اند و باعث به وجود آمدن یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در این منطقه شده اند.

پدیده باران اسیدی

تک حوض ها

بعد از عبور از پارک طبیعی هفت حوض که در امتداد هم قرار گرفته اند، به تک حوض های بزرگ می رسید. بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پر بازدید نبودن و سکوت عجیبی که در آن حکم فرما است آرامش عجیبی به شما هدیه می کند؛ تنهاصدای جریان آب، گوش ها را نوازش می دهد.